בית אדרעי - עיצוב דירה משפחתית בשכונת בבלי

תכנון ועיצוב: אדרעי אדריכלים | http://www.adraee.co.il/

צילומים: גדעון לוין

בית אדרעי / אדרעי אדריכלים

 
(הטקסט באדיבות משרד האדריכלים)


"לא רצינו לעבור דירה. גרנו ברח' שלומציון המלכה בת"א צמוד לפארק הירקון קרוב לעשר שנים, בדירה שתכננו כסטודנטים לאדריכלות. אך ברגע שנודע לנו שיפעת בהריון עם ילדנו השלישי, החל שעון החול לעבוד, ובעצם החיים הכריחו אותנו לעזוב, אך לא להתרחק ושם מצאנו את ההזדמנות" במילים אלו מסביר דוד אדרעי את הסיבות למעבר הדירה שלו ושל משפחתו. סיבות שבמקביל הובילו את מהלך השיפוץ של דירתם החדשה: יצירת מספר חדרים מספק לארח את המשפחה הגדלה בנוסף לתכנונו של מרחב נוח לילדים קטנים שלא דורש תחזוקה מוגזמת או חשש מכל כתם של לכלוך.

דוד ויפעת אדרעי הם זוג אדריכלים בוגרי אוניברסיטת ת"א 2007 שהכירו במהלך לימודי ארכיטקטורה. בתום הלימודים התמחו קרוב לעשור בשני משרדי האדריכלים המובילים בארץ (דוד באליקים אדריכלים, יפעת ברני זיס אדריכלים). עם הולדת איילה ביתם האמצעית, יפעת החליטה שדרכה לעצמאות בתום חופשת הלידה. צחוק הגורל ויפעת נכנסה להריון עם בנם השלישי, מה שהאריך את התכניות, ודחה את פתיחת המשרד בשנה וחצי. במקביל דוד החל בלימודי מאסטר בארכיטקטורה בטכניון וזכה כעמית מחקר בקרן עזריאלי בארכיטקטורה ובמלגת ת"א עיר עולם. בתהליך טבעי של התפתחות הם החליטו לצאת לעצמאות להקים את משרד אדרעי אדריכלים.

"אנו מאוהבים בפארק הירקון וחיפשנו זמן רב דירה בשכנות יהודה מכבי. התחלנו לנדוד לשכונת בבלי ולבסוף מצאנו דירה ברח' שטינמן כל כך התאהבנו בדירה. עם כל האוצרות שאין בת"א, מרפסת, חניה וממ"ד" מסביר דוד. "כיוון שהדירה שבה התאהבו נבנתה בשנות ה-90 , התכנון האדריכלי שלה היה מאד נוקשה והחדרים קטנים מאד. כחלק מתוך הידע המקצועי שצברנו של תכנון אדריכלי במסגרת תקציב מהודקת אנו יודעים שאין חוסכים בעלויות בניה, תמיד יהיה ניתן להוסיף פרטי ריהוט וגמרים לאורך השנים וכך אנו ממליצים ללקוחותינו" מדגישה יפעת. ידע זה הוביל את בני הזוג אדרעי למסקנה, שכיוון שלא יהיה אפשרי לשבור את הקירות בדירה, יש צורך להשקיע את מרב התקציב בעבודות נגרות מותאמות אישית, שינסו להתמודד עם הקשיים שהציבה הדירה.

כיוון שמבחינתם של בני הזוג, ארכיטקטורה ועיצוב הפנים הם משלימים זו את זה, הם פנו לתכנון הדירה מתוך תפיסת תכנון שהם מכנים: -Total Design, ויישומה הוא חלק פעיל ממהלך העבודה שלהם על פרויקטים אחרים מול לקוחות המשרד. 

עיקר ההשקעה הייתה בחלל הציבורי בדירה. חלל ריבועי 5/5 מ' עם המטבח בצורת ר' וחלונות רבים. האובייקט המרכזי בחלל היה ספרייה שחלקה התחתון נועד להנגיש את הצעצועים ומשחקי הילדים. "בתהליך מרובה סקיצות הבנו שעלינו לשנות את מיקום המטבח ולהעמידו אל מול הספרייה. כך אנו מקבלים בהצבה מקבילה את שני פרטי הריהוט המשמעתיים בבית." בעקבות תפיסה זו, נבחר קו נקי בגווני השחור לבן ואת הצבע מכניסים החפצים ומשחקי הילדים. בני הזוג בחרו לתכנן את המטבח בלבן עם הקלאפות השחורות, בחירה המדגישה את הספרייה שתוכננה בשחור עם לבן המהווה את קונטור התאים. בכדי להוסיף עניין, נוסף צבע ירוק אפור חיוור בקיר שתופר את הבית לכל אורכו.

הקו העיצובי המינימאלי נשמר גם בחדר האמבטיה הראשי שמשמש גם את שירותי האורחים. לחלל האמבטיה הוכנסה מראה שנועדה להכפיל את תחושת החלל במקום וגם כאן נשמרו צבעי הלבן- שחור. מדף עץ שחור ומדורג לכל אורכו של הקיר ובכך מסתיר את קיר מיכל ההדחה הסמוי בגב האסלה.

בני הזוג מעידים שתכנון יחידת ההורים היה מאתגר במיוחד. "יש לנו צורך למקסימום אזורי אחסון, חדר ארונות ושירותים ומקלחת צמודים, ורצינו לשמור על קו נקי וליצור חלל מרווח." בחדר נמצאת שידת מגרות אינטגרלית הנפרסת לאורך הקיר כולו ופותרת את כל צרכי האחסון. המיטה ממוקמת בתוך נישה המאובזרת בטפט בטקסטורה אפורה. והתוצאה שהתקבלה חדר מואר נעים ובעל מגוון פתרונות אחסון. "נגיעה מידתית של טפט יחידת ההורים בשילוב גופי תאוריה קיריים מקפיצה את החדר ונותנת את הדיוק העיצובי" מבקש דוד להדגיש ומוסיף " זה אחד הטיפים שאנו נותנים ללקוחותינו, תכנון מוקד בכל חלל שמרכז אליו את המבט ולפעמים גם את מירב המשאבים". וכך הם מונים את המוקדים. טפט בחדר השינה, המדף השחור והמדורה בשירותי האורכים והספרייה בסלון. "פרטי נגרות אלו מתכתבים אחד עם השני והם שוזרים את הנושא העיצובי שמלווה את הדירה" מסכמת יפעת.

מאחר ובני הזוג תכננו את מרבית פרטי הריהוט, נדרשה רכישה של מספר מצומצם של רהיטים שנבחרו בגלל צבעוניותם שנועדה להעשיר את הבסיס השחור-לבן של הדירה. " על תהליך בחירת מגוון הצבעים אנו יושבים כבר בסקיצות הראשונות, התכנון והצבע משולבים זה בזה. וכך בחרנו את פרטי הריהוט המשלים בהתאם לפלטת הצבעים שנקבעה (שחור, לבן, אפור, ירוק חיוור וירוק בהיר)" מוסיף דוד. בני הזוג מעידים שבכך הם מנחים את הלקוחות שלהם בבחירת פרטי הריהוט ובגירת הצבעוניות מקלה על התהליך וזה נותן ללקוחות סדר לפני שהם נכנסים לבלבול.

דוד ויפעת מסכמים בחיוך רחב: "היה לנו מאד כיף לתכנן את הדירה ולא משנה אם תכננו בעבר ללקוחות דירות ובתים עדיין לא היינו מוכנים למתח שמלווה את הבניה של הבית שלך. היום אנו מודעים לתהליך יותר טוב ומאד סובלניים בליווי הלקוחות שלנו בדרך הלא פשוטה של ההתחדשות של הבית שלהם."

דוד 052-2789717, יפעת 054-4782922

http://www.adraee.co.il/

צילומים: גדעון לוין 

חג שמח

למעבר לאינסטגרם – לחצו על התמונה

דילוג לתוכן